NOWE TŁUMACZENIE
STATUTY SYNODU ZAMOJSKIEGO 1720 ROKU
Nowe tłumaczenie z komentarzami
W 2020 roku mija trzysta lat od znaczącego wydarzenia zarówno w dziejach Kościoła greckokatolickiego, jak i w historii Polski, Ukrainy i Białorusi, jakim był Synod Zamojski, który odbył się w 1720 roku. Z tej okazji do rąk Czytelników trafia nowe polskie tłumaczenie uchwał synodalnych z języka łacińskiego, dokonane przez pana Marka Grzelaka oraz ks. Przemysława Nowakowskiego CM (UPJPII w Krakowie). Lekturę i zrozumienie statutów synodalnych ułatwia zastosowane w wydaniu równoległe rozmieszczenie tekstu łacińskiego i polskiego, a także towarzyszące im specjalistyczne komentarze – historyczny, prawny i liturgiczny. Statuty Synodu Zamojskiego obejmują bowiem cały szereg zagadnień z życia Kościoła greckokatolickiego, które dotyczą jego doktryny, organizacji, administracji, prawa i liturgii. Mamy nadzieję, że publikacja tekstów źródłowych Synodu nie tylko przyczyni się do rozwoju dalszych badań, dyskusji, wymiany poglądów, które umożliwią obiektywną ocenę jego dzieła po trzystu latach, ale będzie też stymulować owocny dialog między różnymi dyscyplinami nauki i zbliżenie narodów tworzących kiedyś wspólny dom – wielonarodową Rzeczpospolitą.
Inicjatywa krytycznego wydania Statutów Synodu Zamojskiego wraz z tłumaczeniem jest bardzo cenna i pozwoli na prowadzenie dalszych badań nie tylko nad historią Kościoła greckokatolickiego, ale i nad szeroko rozumianą kulturą religijną na terenach Rzeczypospolitej na przestrzeni stuleci (prof. dr hab. Józef Marecki)
Recenzja ks. dr hab. Leszka Abramowicza (KUL): pobierz pdf
Dziedzictwo Synodu Zamojskiego 1720-2020: Wyzwania i perspektywy
Synod Zamojski 1720 roku na trwałe wpisał się w kulturowe dziedzictwo Rzeczypospolitej, obejmując dwa wielkie nurty chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego, które na jej terenach stworzyły oryginalną syntezę. Siła oddziaływania tego, zwołanego przed trzystu laty, Synodu Kościoła greckokatolickiego, przenikała dalsze jego dzieje na ziemiach polskich, ukraińskich i białoruskich. Synod Zamojski stał się kolejny raz przedmiotem badań historyków, filologów, teologów, prawników i kulturoznawców z trzech krajów, którzy zechcieli podzielić się z nami swoją naukową refleksją. Dzięki nim powstał bogaty zbiór 20 artykułów, będących naukowymi komentarzami dzieła Synodu Zamojskiego, które pozwolą współczesnemu Czytelnikowi lepiej zrozumieć i ocenić to wydarzenie sprzed trzech stuleci. Mamy nadzieję, że na kartach tej książki znajdzie on odpowiedzi na pytania: czym jest dziedzictwo Synodu Zamojskiego, jakie przyniósł wyzwania i jakie otwiera perspektywy na przyszłość. Niniejsza książka jest kontynuacją publikacji Statuty Synodu Zamojskiego 1720 roku. Nowe tłumaczenie z komentarzami (Wydawnictwo Avalon, Kraków 2020).
ISBN 978-83-7730-453-2, format B5, oprawa twarda, s. 352, wyd. I, Kraków 2021
Dziedzictwo Synodu Zamojskiego 1720-2020. Wyzwania i perspektywy: pobierz spis treści pdf
Wokół Synodu Zamojskiego 1720 Religia-Kultura-Nauka
Trzecia już publikacja poświęcona tematyce Synodu Zamojskiego, ukazująca się w Wydawnictwie Avalon, jest zbiorem tekstów, których autorami są studenci i młodzi naukowcy reprezentujący dwanaście uczelni z trzech krajów – Polski, Białorusi i Ukrainy. Podjęli oni własną refleksję nad Synodem Zamojskim sprzed trzystu lat, który na trwale wpisał się w historię i kulturę narodów, tworzących kiedyś wspólny dom – wielonarodową Rzeczpospolitą. Okazało się, że to ważne wydarzenie z historii Kościoła greckokatolickiego może zainspirować młodych ludzi do podjęcia wielu ciekawych tematów w obszarze różnorodnych dziedzin nauki (teologia, filozofia, historia, filologia). Młodzi naukowcy proponują więc nam świeże, prawdziwie interdyscyplinarne spojrzenie na problematykę związaną z Synodem, odkrywając pozytywną stronę oddziaływania wpływów łacińskich na słowiańską kulturę bizantyjską w dawnej Rzeczypospolitej. Książka, będąca owocem naukowych poszukiwań wokół Synodu Zamojskiego w środowiskach akademickich Polski, Białorusi i Ukrainy, udowadnia, że międzynarodowe badania naszej wspólnej przeszłości mają swoją przyszłość.
ISBN 978-83-7730-588-1, format B5, oprawa twarda, s. 304, wyd. I, Kraków 2022
Wokół Synodu Zamojskiego: pobierz spis treści pdf