ks. dr hab. Przemysław Nowakowski CM, prof. UPJPII w Krakowie

Kierownik

Kierownik Katedry Historii Liturgii na Wydziale Teologicznym UPJPII w Krakowie, pracownik Instytutu Liturgicznego UPJPII, wykładowca  Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie, Wyższego Instytutu Nauk Religijnych w Kijowie (Ukraina). Doktorat o obrzędzie poświęcenia krzyżma (myronu) w tradycji bizantyjsko-słowiańskiej w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie (1997). Habilitacja na podstawie książki „Problematyka liturgiczna w międzywyznaniowej polemice po Unii Brzeskiej (1596 -17200”, Kraków 2004 (Wydawnictwo Naukowe PAT). Książka została przetłumaczona na język ukraiński i wydana we Lwowie w 2005 (Wydawnictwo „Svichado”). Cytowana często w polskiej i ukraińskiej literaturze naukowej poświęconej problematyce Kościoła greckokatolickiego.

Zainteresowania naukowe: liturgika porównawcza, wpływy łacińskie na liturgię wschodnią w Kościele greckokatolickim, bizantyjsko-słowiańskie księgi liturgiczne (XVII i XVIII w.), procesy interkulturowe na pograniczu polsko-ukraińskim. Liczne publikacje krajowe i zagraniczne – artykuły w języku francuskim, włoskim, ukraińskim (Francja, Szwajcaria, Włochy, Ukraina, Słowacja). Udział w konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych (od 2005 roku regularne wystąpienia podczas konferencji „Semaine d’Études Liturgiques” w Instytucie Teologii Prawosławnej Saint-Serge w Paryżu).

Inicjator i koordynator serii międzynarodowych, dorocznych sympozjów liturgicznych „Ad Fontes Liturgicos”, organizowanych przez Instytut Liturgiczny UPJPII od 2010 roku razem z ośrodkami naukowymi Ukrainy, Słowacji i Węgier, związanymi z Kościołami greckokatolickimi. Redaktor i współredaktor serii pokonferencyjnej „Ad fontes liturgicos” (8 tomów). Członek redakcji czasopism „Polonia Sacra” (UPJPII), „Nasza Przeszłość” (Studia z dziejów historii Kościoła w Polsce), serii wydawniczej „Liturgijni dżereła” – „Źródła liturgiczne” (Ukraiński Katolicki Uniwersytet we Lwowie), konsultant naukowy międzynarodowego kwartalnika liturgicznego „Ephemerides Liturgicae” (CLV Edizioni Liturgice, Roma).

MATERIAŁY:
  • „Synod w Zamościu. Greckokatolicki Trydent” (artykuł w czasopiśmie „Nowa Europa Wschodnia”) pobierz